Psychoterapia dla dzieci i młodzieży - Turek
Specjalizujemy się w psychoterapii dla dzieci i młodzieży. Niestety coraz częściej ofiarami różnego typu zaburzeń oraz chorób psychicznych padają dzieci i nastolatkowie. Psychoterapia pomaga im uporać się z trudnościami, które bezustannie pojawiają się na ich drodze. Niekiedy są to zbyt wysokie wymagania rodziców, którym dziecko nie jest w stanie sprostać, czasem chodzi o blokady komunikacyjne z rówieśnikami (nieśmiałość). Często problemy te wymagają profesjonalnego rozwiązania i wówczas najlepszym wyjściem jest psychoterapia. Turek to miasto, gdzie mieści się nasza przychodnia, ale jesteśmy również otwarci na młodych pacjentów z sąsiednich miejscowości.
Rzetelnie przeprowadzona psychoterapia dla dzieci i młodzieży może korzystnie wpływać na radzenie sobie z problemami w dorosłym życiu. Spotkania z psychoterapeutą w młodym wieku mogą przynieść bardzo korzystne zmiany. Mózg dziecka jest niezwykle chłonny na wiedzę. Dzięki temu jesteśmy w stanie wymodelować myślenie młodego Pacjenta w taki sposób, by wyeliminować jego dotychczasowe problemy. Wspólnymi siłami znajdziemy wyjaśnienie dla najtrudniejszych spraw, które dla dziecka czy nastolatka urastają niekiedy do rangi nierozwiązywalnych.
Kiedy i jak możemy pomóc młodym osobom, które nie radzą sobie z problemami?
Warto jest obserwować naszych najmłodszych bliskich i reagować zawsze, kiedy widzimy, że potrzebna jest fachowa pomoc. Psychoterapia dziecięca i młodzieżowa mierzy się z takimi problemami, jak:
- konflikty rodzinne,
- problemy z nauką i przyswajaniem wiedzy,
- znęcanie się nad innymi dziećmi,
- bycie ofiarą ataków rówieśników,
- problemy ze zdrowiem,
- smutek i cierpienie wewnętrzne,
- chroniczny stres i nieumiejętność opanowania go,
- złość i wrogie nastawienie do otoczenia,
- niskie poczucie własnej wartości,
- żałoba i poczucie straty,
- ADHD,
- depresja dziecięcia i młodzieżowa,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja, inne),
- problem samookaleczania się,
- przeżycia traumatyczne.
Jak przebiega terapia dla dzieci i młodzieży?
Pierwszy etap terapii dla dzieci i młodzieży składa się z około trzech spotkań i jest to bardzo ważny czas dla wszystkich stron. Psycholog przeprowadza wówczas wywiad z rodzicami lub prawnymi opiekunami pacjenta, następnie poznaje jego nawyki oraz relacje z rówieśnikami, rodzicami i znajomymi w szkole. Bierze pod uwagę metody wychowawcze panujące w domu oraz w szkole, które mogą mieć wpływ na rozwój dziecka.
Tak jak w przypadku psychoterapii dla dorosłych, dobór właściwej metodologii psychologicznej, uzależniony jest od tego, z jakim problemem pacjent się do nas zgłasza. Niezależnie jednak od stosowanych metod, spotkania terapeutyczne z dziećmi i nastolatkami mają inny charakter niż w przypadku osób dorosłych. Czasami mogą przebiegać w formie zabaw lub czynności, które wymagają aktywnego zaangażowania ze strony dziecka np. śpiewanie, rysowanie, odtwarzanie różnych scen za pomocą zabawek lub gry symulacyjne.
Często terapia dla dzieci i młodzieży przeprowadzona jest w obecności rodziców, którzy są obserwatorami lub czynnie angażują się w proces psychoterapii. W wielu bowiem przypadkach problemy młodych pacjentów wynikają z nieprawidłowych relacji z rodzicami i ich błędów wychowawczych. Wówczas psychoterapia dla dzieci i młodzieży, przybiera formę terapii rodzinnej i bardzo ważne jest, aby współpraca z rodzicami była sprawna. Nasi specjaliści podpowiadają również jak można pomóc dziecku w warunkach domowych, praca nad poprawieniem relacji jest bowiem przedłużeniem działań terapeutycznych w gabinecie. W wybranych sytuacjach, gdy pomoc dziecku z punktu psychologicznego może nie przynosić wystarczających efektów, zlecamy konsultacje medyczne np. u psychiatry dziecięcego lub pediatry.
Gdy widzisz, że Twoje dziecko potrzebuje pomocy, warto skorzystać z naszych usług. Nieraz problemy u dorosłych mają swoje źródło już w dzieciństwie, dlatego tak ważna jest czujność rodziców lub innych opiekunów.